ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן | צילום: מתוך הפייסבוק

ראש העיר רמת גן: "הכי קל היה להתייאש ואפילו להיקטל בשואה"

ראש העיר רמת גן כרמל שאמה הכהן נאם אמש (רביעי) בטקס העירוני לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה – ודבריו עוררו סערה והביאו עד לכדי מחיקת הנאום מהרשתות. שאמה הכהן פנה לשורדי השואה בקהל ואמר: "די ומספיק בשביל להביט עליכם באהבה אינסופית, בהערכה עצומה ובתחושת חוב לכל אחת ואחד מכם, שכן הכי קל היה להתייאש בשואה, […]


ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן | צילום: מתוך הפייסבוק
237

ראש העיר רמת גן כרמל שאמה הכהן נאם אמש (רביעי) בטקס העירוני לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה – ודבריו עוררו סערה והביאו עד לכדי מחיקת הנאום מהרשתות. שאמה הכהן פנה לשורדי השואה בקהל ואמר: "די ומספיק בשביל להביט עליכם באהבה אינסופית, בהערכה עצומה ובתחושת חוב לכל אחת ואחד מכם, שכן הכי קל היה להתייאש בשואה, ואפילו להיקטל בשואה. הכי קשה היה לשרוד".

כמה מעוקביו של שאמה בפייסבוק תקפו אותו בעקבות הדברים. "כבת לניצול שואה, היה קצת קשה ומביך לקרוא את הנאום. עם כל הכבוד לך, רצוי לחשוב פעמיים על אי אילו אמירות", כתבה גולשת אחת. "חבל שאתה ומשפחתך לא היו שם כדי לבחור בפתרון ה"קל"", הוסיף גולש אחר.

הבוקר כאמור שאמה התנצל, והוסיף בתגובה לגולשת שתקפה אותו: "אל תיפלי במניפולציה השפלה של רעי לב. נראה לך שהפרשנות החולנית שיש מי שממהרים ומתעקשים לתת לדברים היא הכוונה וההקשר של דברי? נראה לך שהנאום היה זוכה למחיאות כפיים מקיר לקיר באולם עם מאות אנשים בהם שורדות ושורדים שחלקם איבדו את כל משפחתם ולאפס מחאה מהקהל בזמן הטקס ולאחריו. הכוונה וההקשר של הדברים היו ברורים והפוכים מדברי הבלע שמנסים לייחס גיבורי המקלדת שרובם מעולם לא הושיט יד לשורדים לא ביקר אותם בביתם ולא חלק להם שום כבוד".

"ברור בדיעבד שלמרות כוונותיי הכנות מדובר בניסוח לא טוב, שמאפשר לאנשים שפלים ורעי לב שגם ביום הקדוש הזה לא יפספסו הזדמנות להקיז דם של אחר ולרקוד עליו ולא משנה להם כמה זה עלול לפגוע בזכר השואה וקורבנותיה וברגשות השורדות והשורדים", הוסיף.


מה הלוז גם באינסטגרם, בפייסבוק ובטוויטר

עוד בחדשות מה הלוז

נגישות