ראש עיריית קרית ים, דוד אבן צור

מחקר כלכלי: אלה העיריות הכי עשירות והכי עניות בישראל

Coface Bdi בחנה את כל אוכלוסיית העיריות והמועצות בישראל והתבסס על שימוש ב-3 מקורות מידע


ראש עיריית קרית ים, דוד אבן צור
1211

חברת Coface Bdi מפרסמת את דירוג היציבות הפיננסית של הרשויות המקומיות לשנת 2022. בראש, זו שנה שנייה ברציפות, עומדת חולון, כשבתחתית הדירוג קריית ים, שבונה בימים אלה בניין עירייה חדש בעלות של כחמישים מיליון שקל.

המחקר של Coface Bdi בחן את כל אוכלוסיית העיריות והמועצות בישראל והתבסס על שימוש ב-3 מקורות מידע: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, דוחות כספיים של העיריות והמועצות ומאגרי המידע של חברת Coface Bdi. על מנת לבחון חוסן פיננסי נבחרו מספר מדדים פיננסים המשקפים את יכולתן של עיריות ומועצות לעמוד בהחזר חובות. כמו-כן, נבנה מדד של יעילות פעילות שמשקף את יעילות התנהלות של עירייה או מועצה. מטרת העבודה הייתה לאתר את המועצות והעיריות בעלות פרופיל של סיכון עסקי, חוסן פיננסי מוסר תשלומים ויעילות הטוב ביותר.

בדירוג נכללו רשויות בדרוג סוציו אקונומי הנע בין 4 ל- 10 (הכי טוב) הדירוג הסוציו אקונומי מבדיל בין האוכלוסיות חזקות לבין החלשות על פי נתוני הלמ"ס ובוחן בין היתר ההכנסה הממוצעת לנפש, רמת המינוע (סה"כ כלי רכב פרטים מחולק במספר התושבים), אחוז זכאים לתעודת בגרות, אחוז הסטודנטים, אחוז דורשי עבודה, יחס תלות ואחוז מקבלי גמלה להבטחת הכנסה. יצוין שדירוג היציבות הפיננסית לא תמיד קשור לדירוג הסוציואקונומי ויתכנו רשויות השייכות לאשכול נמוך אך דירוג היציבות שלהן יחסית גבוהה ולהיפך.

"במקרה של תל אביב, הירידה בדירוג מוסברת בעלייה של עומס של תשלום הלוואות ביחס להכנסות הרשות, ירידה ביעילות של העירייה והידרדרות, יחסית, ביכולות של העירייה לעמוד בהתחייבויות לזמן קצר", אומרת תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת CofaceBdi. "עיריות עפולה וקרית אתא סובלת מבעיה דומה, אם כי חריפה הרבה יותר לאור הדירוג בטבלה".

בנוסף לדירוג העיריות, דירגה Coface Bdi גם את המועצות המקומיות והאזוריות. בראש הטבלה ניצב כפר שמריהו, ששומרת על מקומה שנה שנייה ברציפות. אחרי ממוקמות  עומר, אבן יהודה, גן רוה וסביון. בתחתית אפשר למצוא את מעלה אפרים, חבל יבנה, ערבות הירדן, בני שמעון וקרית טבעון.


מה הלוז גם באינסטגרם, בפייסבוק ובטוויטר

עוד בחדשות מה הלוז

נגישות