ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם באירוע השקת הספר | צילום: יואב איתיאל

ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם השתתפה באירוע שהיא עצמה אסרה לקיימו בבית הגפן

כתב וואלה! ניוז יואב איתיאל מדווח, כי חרף החלטת העירייה לאסור על קיום האירוע של השקת הספר "אפירוגון" בבית הגפן, האירוע התקיים אמש (חמישי) 300 מ' מבית הגפן, במרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערביים בישראל. מי שהפתיעה והגיעה לאירוע הייתה ראש העירייה עינת קליש רותם. הטענות המתנגדות לאירוע היו על רקע התקופה הרגישה: "אנו מצויים בעיתות מלחמה קשות, בהן אנו נדרשים לנקיטת משנה זהירות"


ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם באירוע השקת הספר | צילום: יואב איתיאל
224

כתב וואלה! ניוז יואב איתיאל מדווח, כי אמש (חמישי) התקיים בחיפה אירוע השקת הגרסה העברית לספר "אפירוגון" מאת קולום מק'קאן, זאת בניגוד להנחיית העירייה, שנעתרה לפניית שי גליק וארגון "בצלמו" ואסרה על קיומו במרכז התרבות העירוני היהודי-ערבי בית הגפן. האירוע, בחסות "פורום המשפחות השכולות" הישראלי-פלסטיני והוצאת הספרים "ספרי נובמבר", התקיים בסופו של דבר 300 מ' מבית הגפן, במרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערביים בישראל.

בשבועות האחרונים התקבלו בעיריית חיפה תלונות רבות, בין היתר ממשפחות נרצחי הפיגוע בקו 37 בשדרות מוריה בכרמל, שטענו שקיום האירוע, בעת הזו, פוגע בתושבי העיר, וביניהם מאות משפחות שכולות. בעקבות התלונות, העירייה אסרה את קיום האירוע בבית הגפן ונימקה: "אנו מצויים בעיתות מלחמה קשות, בהן אנו נדרשים לנקיטת משנה זהירות להבטחת האינטרס הציבורי בשלום הציבור, וזאת תוך כבוד וסובלנות הדדית. פעולות ואירועים שבעת שגרה מחייבים אותנו לאיזון עדין בין השיקולים השונים, מציבים בפנינו קושי כפול ומכופל בעת מלחמה".

כאמור, האירוע התקיים אמש בסופו של דבר במרכז מוסאוא, ומי שהפתיעה בנוכחותה הייתה דווקא ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, לה מייחסים בבית הגפן את ההנחיה לבטל את האירוע במתקן העירוני. "מעולם לא התנגדתי", אמרה קליש רותם לכתב וואלה! יואב איתיאל, כשנכנסה לאירוע, והבטיחה שתישא דברים שיסבירו את השתתפותה באירוע, חרף התנגדותה. אלא שמארגני האירוע לא הזמינו אותה לבמה, וכעבור כ-40 דקות, היא נטשה את המקום.

לאחר האירוע אמרה קליש רותם לוואלה!: "כנראה גם אקרא את הספר. אי אפשר להאשים אותי שאני לא מטיפה לחיים משותפים או לא חיה חיים משותפים. אני לא רק מדברת בסיסמאות. צריך לעשות הפרדה בין המהות לבין הדרך. במשך חמש שנים אני מקבלת מאות מכתבים על תוכן ולא מתייחסת. הסתבר שלפני כמה חודשים, הייעוץ המשפטי שלנו התחיל לבדוק ועם כל רצוני שהאירוע הזה יתקיים, אני לא יכולה להגיד להם להעלים עין ממינהל תקין".

קליש רותם הוסיפה: "אחד הדברים שאני עושה עכשיו, זה להסדיר עם הייעוץ המשפטי את כל מה שצריך בבית הגפן בשביל שלא יוכלו לפגוע במקום. בית הגפן צריך לעבוד כמו שצריך יותר מכולם בשביל שאנשים כמו שי גליק לא יוכלו לפגוע בו. זה מה שקרה. הייתה בעיה ואנחנו נסדיר אותה בשביל שלא יקרו דברים כאלה יותר".

באשר לדו הקיום בעיר אמרה ראש העירייה: "החודש פתחתי בית ספר דו-לשוני שמעולם לא היה פה, בשבוע שעבר ישבתי עם גורמים במשרד החינוך שישפצו בית ספר שלא שופץ שנים רבות, ערבי כמובן, ולהקים בית ספר ערבי חדש. אני מיניתי סגנית ראש עיר ערבייה לראשונה בהיסטוריה, אני זו שרצתה להקים תיאטרון ערבי במרכז קריגר, אלא שלצערי הרב, גורמים פנימיים גם בתוך הציבור הערבי שמו מקלות בגלגלים".

"אפירוגון" הוא רומן מאת קולום מק'אן שיצא לאור באנגלית בפברואר 2020. הספר, שהיה מועמד לפרס 'בוקר' (Booker) לשנת 2020, מבוסס על שתי דמויות אמיתיות – בסאם עראמין ורמי אלחנן, שחברים ב"פורום המשפחות השכולות" הישראלי-פלסטיני שאיבדו בת, אחד ישראלי ואחד פלסטיני. כמאתיים איש, ביניהם מנכ"ל בית הגפן, אסף רון, שישב בנפרד, גדשו את אולם האירועים של מוסאוא ואולם נוסף שם הוקרנה ההשקה.

מנהל מרכז מוסאוא, ג'עפר פרח אמר: "ראש העיר לא חזתה שאם שתבטל את האירוע בבית הגפן הוא יתקיים כמה מטרים משם. אנו תומכים בשיח פתוח וחופש ביטוי ומתנגדים לסתימת הפיות שארגונים קיצוניים מנסים לכפות על החיפאים. המתחם שלנו פתוח תמיד לארגוני שלום וזכויות אדם".

מנכ"ל הוצאת "ספרי נובמבר", ישי מנוחין: "יש לנו מחלוקת אבל שמחתי שבאה. אנחנו מוכנים לשמוע גם אנשים שאנחנו לא אוהבים".

מנכ"ל "בצלמו", שי גליק, מסר בתגובה: "מצער שעינת קליש רותם בחרה להשתתף בכנס ביחד עם מי שקורא לחיילי צה"ל קלגסים, ורק היום(!) פרסם שהוא קורא לארצות הברית והאיחוד האירופי להפסיק להעביר נשק לישראל. מתברר שקליש רותם עדיין ב-6 באוקטובר. במקום שהיא תגלה מנהיגות אמיתית ותהיה גאה בהחלטה הציונית שלה שהעיר חיפה לא משתפת פעולה עם מי שפוגע בחיילי צה"ל ומדינת ישראל, היא מזגזגת, וכמובן אף אחד לא תומך בה בגלל זה. אני בטוח שראש העיר הבא יפעל לסגירת בית הגפן במתכונתו הנוכחית והפיכתו לבית ציוני גאה במדינת ישראל וצה"ל".


מה הלוז גם באינסטגרם, בפייסבוק ובטוויטר

עוד בחדשות מה הלוז

נגישות