בקבוק האלכוהול המזויף איתו הגיעה האשה לרמב"ם (צילום: דוברות רמב"ם)

חיפה: אישה במצב קשה לאחר ששתתה אלכוהול מזויף

בבדיקת מעבדה התברר, כי החומר ממנו שתתה האישה, בשנות ה-40 לחייה, הוא מתנול – חומר רעיל ומסוכן מאוד לצריכה, אשר יכול לגרום לעיוורון ולפגוע במערכות נוספות, ואף לגרום למוות. היא מאשפזת במחלקה לטיפול נמרץ פנימי ברמב"ם


בקבוק האלכוהול המזויף איתו הגיעה האשה לרמב"ם (צילום: דוברות רמב"ם)
258

אישה בשנות ה-40 לחייה, תושבת אזור חיפה, פונתה לפני מספר ימים אל הקריה הרפואית רמב"ם, כשהיא סובלת מנזק נוירולוגי עקב צריכת אלכוהול מזויף. האישה מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ פנימי, ומצבה מוגדר קשה.

מרמב"ם נמסר, כי עם הגעתה של האישה אל בית החולים, עלה החשד כי מדובר במקרה של חשיפה לחומר שאינו אלכוהול המותר לשתייה. לאחר התייעצות עם הטוקסיקולוג במרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם, היא טופלה מיידית בהתאם. בבדיקת מעבדה התברר, כי החומר ממנו שתתה הוא מתנול – חומר רעיל ומסוכן מאוד לצריכה, אשר יכול לגרום לעיוורון ולפגוע במערכות נוספות, ואף לגרום למוות אפילו במינון נמוך. מתנול פוגע במערכת העצבים המרכזית, אך גם תהליך הפירוק שלו בגוף מהווה סכנה נוספת.

"התסמינים מאוד מבלבלים ויש קושי גדול לאבחן מקרים כאלה, ללא בחינת החומר עצמו", מסביר ד"ר אסף מילר, מנהל מחלקת טיפול נמרץ פנימי ברמב"ם, "פער בין רמת אלכוהול נמוכה בדם לתסמינים שמתאימים למצב של שיכרות או הרעלת אלכוהול יכול להעיד על צריכת אלכוהול מזויף. גם תסמינים המעידים על כשל בכליות, בעיות בראייה או נזקים נוירולוגים נוספים, יכולים להצביע על הכיוון הזה, אך ללא בדיקה במעבדה מדובר באבחון חמקמק. במקרה הזה המטופלת הגיעה אל חדר המיון עם הבקבוק ממנו שתתה".

לאחר קבלת תוצאות המעבדה בדבר הימצאות מתנול בבקבוק אלכוהול מסוג ברנדי שנמכר באזור חיפה, דווח המקרה למשרד הבריאות ולמשטרה. במקביל הופצה אזהרה לחדרי המיון באזור, על מנת שיגבירו את ערנותם לאפשרות שיגיעו אליהם מקרים נוספים.

לדבריה של ד"ר יעל לוריא, מנהלת המכון הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם, ישנו חשש שהחומר המסוכן הופץ באמצעות בקבוקי אלכוהול באזור הצפון: "מדובר במקרה בודד כרגע, אך מדי פעם אנחנו נתקלים ברצף מקרים כאלה באזורים שונים בארץ. ספקים של אלכוהול מזויף, שמפיצים את מרכולתם באזור מסוים, גורמים לנזקים קשים, לעיתים בלתי הפיכים לצרכני אלכוהול לא זהירים. צרכני אלכוהול צריכים להקפיד על רכישת בקבוקים ממותגים מוכרים, במקומות המיועדים לממכר אלכוהול, כאשר מכסה הבקבוק חתום, והמחיר תואם את ערך המוצר ולא זול באופן מחשיד. עם זאת, קשה לזהות בקבוקים מזויפים. יש לציין כי לא ניתן לאתר מתנול על פי ריח, טעם או צבע בזמן השתייה וכי לצערנו הרב, הדבר מתברר רק לאחר מעשה".

 


מה הלוז גם באינסטגרם, בפייסבוק ובטוויטר

עוד בחדשות מה הלוז

נגישות