תוכנית מתחם גיורא | הדמיה: גורדון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ

1,068 דירות חדשות בטירת כרמל: אושרו להפקדה שתי תוכניות התחדשות עירונית

בתוכנית בשכונת גיורא יוקמו 858 דירות בחמישה מגדלים של 30-18 קומות ובניין נוסף של 13 קומות. 172 מהדירות יהיו קטנות. בשכונת נוף ים יוקמו בשכונת נוף ים 210 דירות ובניין עירייה חדש. 110 מהדירות יוקצו לטובת השכרה ארוכת טווח


תוכנית מתחם גיורא | הדמיה: גורדון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ
224

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה חיפה, בראשות רות שוורץ, החליטה לקדם שתי תוכניות להתחדשות עירונית בטירת הכרמל בהיקף כולל של 1,068 יחידות דיור, שטחי מסחר, מבני ציבור ושטחים פתוחים.

בשכונת גיורא, החליטה הוועדה להפקיד תוכנית להתחדשות עירונית בשטח כולל של 48 דונם, במתחם הרחובות נתן אלבז ממזרח, ש"י עגנון ממערב, גורדון מדרום וויצמן מצפון.

התוכנית, ביוזמת נופים התחדשות עירונית טירת כרמל בע"מ, שנערכה על ידי משרד יגאל לוי אדריכלים, התוכנית כוללת הקמת 858 יחידות דיור שיוקמו בחמישה מגדלים של 30-18 קומות ובמבנה נוסף של 13 קומות. 172 מהדירות יהיו קטנות.

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית מייצרת חזית מסחרית לאורך רחוב נתן אלבז וכוללת העצמת זכויות בשטחים קיימים לשטחי ציבור בין היתר לטובת הקמת בית ספר חדש. במרכז המתחם מתוכנן שטח ציבורי פתוח בשטח של כ-5.5 דונם. כמו כן, מוצעת דרך חדשה מרחוב אלבז לרחוב גיורא.

התוכנית היא נדבך נוסף בתהליך ההתחדשות של טירת כרמל. מימושה עשוי להביא לחיזוק הן של מרכז העיר, הן של שכונות המגורים הוותיקות הגובלות במתחם ומכאן חשיבותה.

כיום מצויים במתחם 124 יחידות דיור ב-12 מבני שיכון בני שלוש-ארבע קומות במצב תחזוקתי ירוד, שיפונו לטובת הפרויקט החדש.

מתכנן מחוז חיפה במינהל התכנון, רונן סגל: "התוכנית מהווה דוגמה לתכנון שאנו מובילים בשנים האחרונות במינהל התכנון, המבוסס על עקרונות של תכנון בר קיימא, עירוב שימושים וריכוז מאמץ לחיבוריות עם המרקם הקיים המאפיין את העיר טירת כרמל, ויצירת מרחב פעיל ומזמין להולכי הרגל, אשר יהפכו את שכונת המגורים לשכונה המספקת לתושביה את מרבית צורכיהם תוך הפחתת הדרישה לשימוש ברכב פרטי. תכנון מסוג זה מעודד את ההליכה ומאפשר חיי קהילה ופעילות משותפת ומגוונת במרחב הציבורי ויתרום משמעותית לאיכות החיים של התושבים".התוכנית גובשה בשיתוף פעולה עם מהנדס העיר ועם מהנדסת הוועדה המרחבית מורדות כרמל.

בניין עירייה חדש ודירה להשכיר

בשכונת נוף ים (מתחם העירייה), אישרה הוועדה המחוזית תוכנית בשטח כולל של כשמונה דונם בצפון מזרח השכונה, בסמוך לצומת הרחובות וייצמן ומנחם בגין ובקרבה לפארק נחל גלים.

התוכנית המקודמת על ידי חברת דירה להשכיר בשיתוף עם עיריית טירת הכרמל ובתכנון של משרד גורדון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ, כוללת 210 יחידות דיור, שיוקמו במגדל של 26 קומות ובניין נוסף של 10 קומות, שבו יוקצו 110 יחידות דיור לטובת השכרה ארוכת טווח.

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת הקמת מבנה עירייה חדש, ו-1,800 מ"ר עבור שטחי מסחר אשר ישולבו לאורך הרחובות ויצמן ומנחם בגין. כמו כן, התוכנית מציעה כיכר עירונית בחזית מבנה העירייה, וכן מעברים להולכי רגל.

תוכנית מתחם העירייה | הדמיה: יגאל לוי אדריכלים
תוכנית מתחם העירייה | הדמיה: יגאל לוי אדריכלים

ייחודו של המתחם הוא בכך שמחצית מיחידות הדיור המוצעות הן עבור השכרה ויוכלו לתת מענה של מגורים איכותיים, מנוהלים ומתוחזקים. המתחם המיועד להשכרה ארוכת טווח ישווק לציבור על ידי חברת דירה להשכיר, ודיירי הפרויקט ייהנו מיציבות וודאות לגבי תקופת השכירות, דמי שכירות קבועים, דירות מגורים בסטנדרט חדיש, מפרטי גמר ותחזוקה ברמה גבוהה ואיכות חיים לטווח ארוך והכל בפיקוח ובקרה של חברת דירה להשכיר.

סגל: "מדובר במיזם חשוב לעיר. לצד הקמת מבנה עירייה חדש, הוא ייצור אפשרות לדיור איכותי להשכרה שתיתן מענה רחב לצורכי התושבים. מדובר בתוכנית שנייה מסוגה שאושרה לאחרונה במחוז חיפה ומצטרפת למתחם דירה להשכיר בנשר שאושר בתחילת חודש נובמבר האחרון".


מה הלוז גם באינסטגרם, בפייסבוק ובטוויטר

עוד בחדשות מה הלוז

נגישות