ד"ר אמיר עמאשה | צילום: דוברות מכבי

"כל דקה הייתה יקרה": הרופא שהציל את חייו של התינוק

לרגל "יום הרופא" (11 בינואר) סיפורו של ד"ר אמיר עמאשה, רופא משפחה במכבי שירותי בריאות, הממחיש את חשיבות התפקיד אותו הוא ממלא. ד"ר עמאשה העניק, בתוך דקות ספורות, טיפול מציל חיים לתינוק שפרכס בביתו עם שבר בגולגולת. גם בימי המלחמה, הוא ממשיך להעניק מענה רפואי מסור למטופליו תחת אש


ד"ר אמיר עמאשה | צילום: דוברות מכבי
228

"יום הרופא", המצוין בישראל מדי שנה ב-11 ינואר, מדגיש את התפקיד המיוחד אותו ממלאים הרופאים בחיי הקהילה. מסירותו של ד"ר אמיר עמאשה למטופליו באה לידי ביטוי גם בימים אלו של מלחמה, כאשר מדי יום הוא מגיע להעניק מענה רפואי תחת אש בקריית שמונה ומבטיח שכל מטופל שלו יזכה לטיפול הנחוץ. גם באזעקות וביירוטים הוא מגיע לאזורים המסוכנים ומעניק טיפול מסור על אף הסיכון.

עוד לפני תחילת המלחמה, סיפורו של ד"ר עמאשה ממחיש את חשיבות התפקיד אותו הוא ממלא.הסיפור החל ביום שבת בצהריים. תושבת צפת הגיעה בבהלה למרפאת מכבי שירותי בריאות, כשלדבריה התינוק שלה נמצא במצוקה בביתם וללא הכרה. ד"ר עמאשה, רופא המשפחה שנכח במקום, פעל במהרה להגיע ולהעניק טיפול מציל חיים. תוך דקות ספורות הרופא הגיע לבית שנמצא בשכונה החרדית בסמוך למרפאה. בהגיעו לקומה הרביעית בבניין, הוא נכנס לדירה ומצא בה המולה של בני משפחה זועקים ומפוחדים.

"התינוק היה בידיים של הסבא כשהוא מפרכס. הנחתי אותו על המיטה בתנוחה רפואית נכונה שמתאימה למצבו הנוכחי והתחלתי לבצע הערכה רפואית", משתף ד"ר עמאשה.

מבדיקה נוספת עלה, כי התינוק סובל מחום גבוה ומחבלה בראשו. לאחר הטיפול הראשוני, ד"ר עמאשה פינה את התינוק למרפאה לצורך המשך הערכה וטיפול ובמקביל הוזמן מד"א למרפאה.

"בדרכי למרפאה התינוק החל לפרכס שוב, לכן הענקתי לו טיפול מונע, אך ללא הטבה והוא המשיך לפרכס. כעבור שתי דקות, הוא קיבל דורמיקום בזריקה לשריר ובמשך כמה שניות פסק הפרכוס, והתינוק החל לחזור לעצמו".

בהמשך, לאחר שמצבו התייצב, פונה התינוק באמבולנס על ידי צוות מד"א למרכז הרפואי זיו. בבית החולים התינוק אובחן כאמור עם פרכוס, חום גבוה ושבר בגולגולת עם דימום פנימי קל. הוא טופל, מצבו התייצב ושוחרר לביתו במצב יציב. אלמלא המענה הרפואי המהיר של ד"ר עמאשה הסיפור עלול היה להסתיים באסון.

במשפחתו של התינוק, שביקשו להישאר בעילום שם, נשמו לרווחה ובקשו להודות לד"ר עמאשה על התגובה המהירה לאירוע ויעילות הטיפול ועל כך שהיה שם עבורם בזמן אמת להעניק טיפול מציל חיים.

"ברגעים כאלה חובה עלינו להגיב במהירות. כל דקה הייתה יקרה. לשמחתי, הצלחתי להגיע בזמן ולהעניק לתינוק טיפול ראשוני למרות ההמולה ששררה בבית המשפחה. בשיתוף פעולה עם מד"א ועם צוותי ההצלה עשינו את המוטל עלינו והתינוק יצא מסכנת חיים", מסכם ד"ר עמאשה.


מה הלוז גם באינסטגרם, בפייסבוק ובטוויטר

עוד בחדשות מה הלוז

נגישות