עישון | צילום: GETTYIMAGE

יום ללא עישון: כמה רעלים יש בסיגריה אחת? כיצד היא משפיעה על תוחלת החיים?

ומה לגבי סיגריות אלקטרוניות? ד"ר אמיליה חרדאק, מומחית למחלות ריאות במחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות, מסבירה על נזקי העישון


עישון | צילום: GETTYIMAGE
177

היום הבינלאומי ללא עישון מצוין מדי שנה ב-31 במאי. יום זה נועד להעלות את המודעות לנזקים הנגרמים מעישון, בהם מחלות קשות, פגיעה בכושר הגופני ונזק אסתטי. ארגון הבריאות העולמי מגדיר את העישון כגורם המוות מספר אחד בעולם הניתן למניעה.

בישראל העישון גורם לכ-8,000 מקרי מוות בשנה, כעשירית מהמקרים בעקבות עישון פסיבי. מנתוני מכבי שירותי בריאות עולה כי נכון לשנת 2022, שיעור המעשנים בישראל עומד על כ-20 אחוז.

לעישון קשר ישיר וחזק למחלת סרטן הריאות והוא גורם לכ-90 אחוז מכלל מקרי המוות מסרטן הריאות. בקרב נשים התמותה כתוצאה מסרטן ריאות גבוהה יותר מתמותה כתוצאה ממחלת סרטן השד. ההערכה היא כי 85 אחוז מכל מקרי סרטן הריאות יכלו להימנע בכפוף להפסקת עישון סיגריות.

סקר הבריאות בקרב מעשנים

בסקר הבריאות של ישראל שבוצע במכבי שירותי בריאות חצי שנה לאחר 7 באוקטובר דווח, כי כ-30 אחוז מהמעשנים או מהמעשנים לשעבר ציינו, כי בעקבות המלחמה חזרו לעשן או שהגבירו את כמות צריכת העישון, לצד הנתון כי 56 אחוז מהמעשנים מדווחים כי הגבירו את צריכת הסיגריות.

ד"ר אמיליה חרדאק, מומחית למחלות ריאות במחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות ומנהלת יחידת ריאות בבית החולים בני ציון: "מצבים של סטרס וחרדה, תחושת בדידות וניסיון לבריחה מהמציאות – כולם מאפיינים מאוד נרחבים באוכלוסייה מאז 7 באוקטובר, וכל אלה מגבירים את העישון בקרב האוכלוסייה. בנוסף, התקופה התאפיינה גם בחוסר ודאות תעסוקתית והפסקות מפעילויות שונות, ועל כן גם הזמן '"'הפנוי' שנוצר מנוצל על ידי לא מעטים לעישון סיגריות. על רקע המתואר והאמירות המוכרות כגון 'סיגריה מרגיעה'"' ניתן להבין היטב את עליית צריכת הסיגריות בתקופה המדוברת".

עישון | צילום: GETTYIMAGE
עישון | צילום: GETTYIMAGE

10 עובדות במספרים

 1. בסיגריה אחת יש יותר מ-4,000 רעלים שונים, 80 מתוכם נחשבים לרעלים הגורמים למחלת הסרטן.
 2. העישון מגביר את הסיכוי לאימפוטנציה, ככל שהמעשנים החלו לעשן בגיל צעיר יותר כך הבעיה יותר חריפה, וישנו יחס ישיר בין חומרת הבעיה לבין כמות העישון. מעשנים בגיל 40 הם בסבירות גבוהה פי 3 לסבול מבעיות אימפוטנציה אפילו אם נשווה אותם לגברים בני 50 שאינם מעשנים.
 3. ישנה מודעות גדולה לקשר בין עישון לבין סרטן ריאות, אך המחקרים בנושא קושרים את הסיגריות גם לסוגים אחרים של סרטן כמו סרטן הוושט, סרטן הלוע, סרטן שלפוחית השתן, לוקמיה, סרטן כליות ועוד כמה סוגי סרטן. 1 מכל 3 מקרי סרטן הוא תוצאה של עישון סיגריות.
 4. העישון הוא אחד הגורמים לסוכרת. העישון משפיע על תאי הגוף, גורם לדלקות ומשבש את התגובה לאינסולין. הדבר מגביר את הסיכוי לחלות בסוכרת ולחולים שכבר סובלים מסכרת זהו שילוב מסוכן במיוחד.
 5. עישון מגדיל את הסיכוי למחלת האלצהיימר אשר מובילה לדמנציה ב-150 אחוז, וכן מגדיל ב-170 אחוז את הסיכוי לדמנציה וסקולרית.
 6. העישון מגדיל את הסיכון לבעיות שיניים, ובהן מחלות חניכיים וסרטן. מחקר בארה"ב העלה כי למעשנים סיכון גבוה עד פי 6 למחלות חניכיים, שעלולות להוביל לאובדן שיניים.
 7. עישון חפיסת סיגריות מדי יום לאורך 10 שנים מעלה ב-20 אחוז‬ את הסיכון לחלות במחלה בהשוואה ללא מעשנים. עישון כמות דומה של סיגריות על פני 11 שנים ויותר – מכפיל את הסיכון. העישון עלול להחמיר את מצב המחלה בקרב מי שכבר חולים בה (על פי מחקר בארה"ב)‬‬‬‬.
 8. עישון מגדיל ב-22 אחוז‬ את הסיכון לקטרקט. בקרב מעשנים תופיע המחלה בגיל מוקדם יותר והיא צפויה להיות חמורה יותר. ‬‬‬‬
 9. העישון מגדיל את הסיכון לחלות בסרטן העור עד פי 4. אצל מעשנים מופיעים הרבה יותר תאים טרום-סרטניים מסוג קרטוזות סולריות, שהם כתמים מחוספסים אדמדמים על עור הפנים.
 10. נשים מעשנות נוטות לסבול יותר מזיהומי נגיף הפפילומה ונמצאות בסיכון של פי 4 לסבול מיבלות נרתיקיות בהשוואה ללא מעשנות.
 11. תוחלת החיים של מעשן היא לפחות 10 שנים פחות מאשר אנשים שאינם מעשנים.
 12. כ-15 אחוז מכלל הנפגעים מעישון נפגעים כתוצאה מעישון כפוי.

ומה לגבי סיגריות אלקטרוניות?

סיגריות אלקטרוניות משווקות כחלופה "בטוחה" ו"בריאה" יותר לעומת הסיגריות המסורתיות, אך מתברר כי ישנם נזקים לטווח הקצר והארוך שנגרמים מהשימוש בהן:

העשן המדומה שנוצר בתהליך האידוי, מורכב בעיקר מפרופילן, גליקול וגליצרול, החומר הממכר והמזיק כמו תרכובות אורגניות נדיפות, חומרי טעם וריח וכימיקלים, וכן הניקוטין שהוא חומר מסוכן וממכר שיכול לגרום לעלייה בלחץ הדם, בקצב הלב, לפגיעה בכלי הדם, ומעלה את הסיכון ללקות בהתקף לב ובשבץ מוחי.

"מחלת המאיידים" – מחלת ריאות שעלולה להתפתח עד לכדי אי ספיקה נשימתית עקב אידוי סיגריה אלקטרונית. בין רשימת הכימיקלים הקיימים ניתן למצוא: פורמלדהיד (Formaldehyde), אצטון (Acetone), בנזאלדהיד (Benzaldehyde) וחומרים נוספים.

הניקוטין הוא רכיב מרכזי בסיגריות האלקטרוניות, וכך למעשה אינו מקל את הגמילה מעישון, אלא אף עשוי לחבל בתהליך כולו. החומר הממכר הזה ממשיך להשפיע גם על גופם של משתמשי הסיגריה האלקטרונית ובין השאר פוגע במערכת הנשימה וכלי הדם.


הכותבת היא ד"ר אמיליה חרדאק, מומחית למחלות ריאות במחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות ומנהלת יחידת ריאות בבית החולים בני ציון


מה הלוז גם באינסטגרם, בפייסבוק ובטוויטר

עוד בחדשות מה הלוז

 • מערכת מה הלוז |
 • 10/06/2024
בריאות על גלגלים
נגישות